Сюрпризи на дорогах: як дізнатися, що в машині сів акумулятор

Розряджений або «померлий» АКБ — не така вже й часта, але серйозна ситуація, з якою зіштовхувався кожен водій. Але, як дізнатися, що машина не заводиться через несправний акумулятор? Що робити, якщо сів АКБ? Адже майбутню проблему розпізнати “оком” неможливо, і тільки постійні перевірки, відстеження показників убезпечать залізного коня від прикрої ситуації.
Сьогодні обговоримо наслідки та ознаки несправності акумулятора, крім цього розглянемо проблеми, які впливають на пристрій.
Ознаки АКБ з низьким рівнем заряду
Причин, чому заглохла машина, незліченна кількість: закінчилось пальне, проблеми з замком запалювання, несправна проводка або перегоріли запобіжники, а, рівною мірою, джерелом проблеми може бути й акумуляторна батарея.
Як помітити, що акумулятор розрядився:
- уповільнена реакція відгуку сигналізації, утруднене відкривання дверей, заїдання замків, склопідіймачів;
- тьмяність фар і освітлення в салоні;
- неконтрольоване виключення магнітоли;
- на бортовому комп’ютері є миготлива червона лампочка, яка завчасно натякає про підзарядку або проблеми. У тому числі з’являється тьмяність індикаторів на приладовій панелі (в старих моделях авто);
- двигун повільно заводиться;
- повільно працює стартер — це говорить про знижений пусковий струм. У разі постійної динаміки погіршення цього параметра, приходить смерть акумулятора та потрібна термінова заміна.
Під час техогляду, розряджений АКБ покаже низький рівень пускового струму і знижену, нерівномірну щільність електроліту.
Несправності, які переслідують АКБ: руйнування пластин, замикання пластин через википання електроліту, після сульфатації пластин ємність акумулятора зменшується до нуля. У подібній ситуації краще замінити батарею, але ще маєте шанс оживити її.
А якщо… їздити з невеликим рівнем зарядки?
У процесі роботи акумулятора з низьким рівнем зарядженості починається «підсаджування» пускового струму, коли запускається двигун. Чим більше навантаження, тим вище буде просадка.
Через явище просідання підвищується ризик поломки електроніки. Просаджування в 10V — грань допустимого значення.
Під час роботи з низьким рівнем заряду всередині кислотної батареї починається:
- руйнування свинцевих пластин (в класичному кислотному акумуляторі);
- засмічення рідини від розпаду матеріалу пластин;
- зміна складу і властивостей рідини, зниження провідності в АКБ;
- прискорене випаровування, зниження рівня електроліту внаслідок змінених властивостей.
Такі процеси відбуваються, якщо банально проґавити заряджання декілька разів. А ось коли батарея повністю розряджається, починається тотальне руйнування секцій акумулятора.
Ситуації, які призводять до сильної розрядки АКБ
- Поїздки взимку пришвидшують зниження рівня зарядки.
- Температурні перепади змінюють щільність електроліту. Тому взимку варто частіше підзаряджати АКБ.
- Витік струму в бортовій мережі, яка призводить до великих витрат енергії.
- Ресурсні запаси батареї вичерпано раніше гарантійного терміну через неправильне користування або ж виробничий брак.
- Якщо забувати вимикати повністю всі системи авто і не стежити за тим, аби були щільно замкнуті двері та багажник, то можна дістати розряджений акумулятор.
- Якщо ви активний користувач обігріву та кондиціонера, дзеркал і склопідіймачів, підігріву сидінь, обожнюєте заряджати свої пристрої через прикурювач — не забувайте завести автомобіль перед цим. Ці процедури відбирають багато енергії.
- Поломка датчиків, діодного моста, проводки або щіток генератора призводить до сильної розрядки акумуляторної батареї.
Наслідки розрядженого АКБ
Акумулятор, як і мозок людини, працює постійно. Навіть коли автомобіль не працює, годинник, радіо й сигналізація живиться від акумулятора. Отже, в будь-якому випадку потрібно стежити за рівнем зношеності пристрою.
І якщо ви помітили, що бортовий комп’ютер став глючити, заїдають замки й відгук сигналізації став повільним, двигун не заводиться в холодну пору, спонтанно виникає перегрів генератора — варто звернути увагу на працездатність АКБ.
Не забувайте, щоразу, коли маєте розряджений АКБ, втрачаєте від 3 % до 6 % ресурсу, що в підсумку призведе до відмови пристрою і витрати грошей на новий АКБ.
Несправний акумулятор — це захоплюючий квест. Адже є безліч способів “оживляти” цей пристрій. Зі списку “найекзотичніших порад” щодо оживлення АКБ: в блок батареї залити сухого червоного вина, під’єднати батарею шуруповерта або іншого інструменту.
Абсолютно не рекомендуємо проводити такі невдалі експерименти.
Єдиним ефективним методом вирішення подібної надзвичайної ситуації є тільки поїздка на СТО.